תאונות דרכים

תאונות דרכים – האם כל תאונת דרכים עם נפגעים נחקרת ע”י המשטרה?

 

התשובה היא לא. לא בכל תאונת דרכים שמעורבים בה נפגעים תיחקר ע”י המשטרה (למעט תאונת דרכים מורכבות, קשות או קטלניות – ראה תאונות דרכים קטלניות). כמו כן ראוי לציין שלא בכל תאונת דרכים שנחקרת ע”י המשטרה מוגש בסוף כתב אישום.

תאונות דרכים – ישנו הבדל בהגדרה ובהתייחסות לתאונות דרכים שנעשית ע”י חוקרי המשטרה לבין הגדרת תאונת דרכים עפ”י חוק הפלת”ד (חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים – החוק האזרחי). במדינת ישראל תאונות דרכים נחקרות ע”י בוחני המשטרה. כדי שתאונת דרכים תחקר ע”י בוחן משטרה היא צריכה להחיל את הרכיבים : עבירת תעבורה, דרך, רכב. לאחר מכן לצורך החלטה האם לפתוח תיק תאונת דרכים מתקיים תהליך של מיון וסיווג סוגי התאונות, לפי סוג העבירה וחומרת הפציעה.

באם נהג זומן לחקירה ע”י בוחן משטרתי סביר להניח כי נפתח הליך פלילי (תיק תאונת דרכים) כנגד אותו נהג המעורב בתאונת הדרכים. במקרה כזה רצוי ומומלץ לפנות ליעוץ ע”י עורך דין המתמחה בתעבורה לפני החקירה.

תאונות דרכים – מהם שלבי הליך החקירה?

 

פתיחת תיק תאונת דרכים ע”י יחידת בוחני המשטרה הינו הליך אשר יחל עוד בטרם הדיון המשפטי. כאשר יעלה  מחקירת הבוחן/המשטרה הראשונית , כי קיימות ראיות לכאורה המקימות יסוד סביר להניח כי יוגש כ”א כנגד הנהג החשוד ,ישנה אפשרות כי רישיונו של הנהג החשוד  יפסל ע”י קצין משטרה לאחר שימוע  ל-60 יום . הנהג החשוד ייחקר באזהרה. תיק תאונת דרכים בו נפגע אדם מנוהל ומתבצע ע”י בוחן תאונות דרכים של משטרת ישראל מתחילתו ועד להמלצה בתיק והעברתו לתביעות לעיון תובע . עם סיום חקירת הבוחן המשטרתי , תיק החקירה כאשר יש נפגעים מועבר לתביעה המשטרתית לשם הגשת כתב אישום כנגד הנהג המעורב . במקרים בהן אין אשמה לנהג הפוגע רישיונו יוחזר והתיק יומלץ לגניזה.

בכתב האישום שמוגש בגין מעורבות בתאונת דרכים עם נפגעים יש משמעות (למעט עובדות כ”א)  לסעיפי האישום שיוחסו לנהג, לסוג העבירה המיוחסת לנהג ולחומרת הפציעה.

יעוץ ע”י עורך דין הבקיא בתחום התעבורה יסייע לך בהתמודדות מול התביעה ובית המשפט.

 

במקרה והנך מעורב/ת בתאונת דרכים רצוי שתפנה למשרדנו ליעוץ.

אין במידע לעיל ובאתר משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם כמו כן התוכן באתר לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן.